Group 1 | Win | Diff |
---|---|---|
Mick Sharpe | 0 | 0 |
Gareth Easey | 0 | 0 |
Emma Pinder | 0 | 0 |
2020 Singles Tournament
Bar Billiards Single Tournament Rules - 2020
1. Tournament Information
- The Tournament Organisers for 2020 are: Nathan Hensley, Andrew Tomlinson and Fraser Brown.
- The entry fee for each person will be £2.
- A person may only enter themselves into the tournament.
- The tournament will consist of a group stage and knockout rounds.
- A frame is one game of bar billiards played to the rules of Norwich Bar Billiards.
- Each match is paid for by the players.
- Matches are to be played on a 4-pin bar billiards table at any of the following venues: Coach & Horses, Golden Star, King’s Head, The Rose Inn, White Lion, The Jubilee, The Gordon, (all Norwich), The Shoulder of Mutton (Strumpshaw) or The Village Hall / Social Club (South Walsham).
2. Group Stage Format
- A group match will be a race to win two frames.
- The group stage will consist of 16 groups of 3 players. If there are insufficient participants then an appropriate number of groups will contain only 2 players.
- Players will be randomly assigned into groups.
- Each player in a group must play one match with the two other players in the group.
- Whoever wins the most matches in their group will go through to the first knockout round.
- If all three players in a group are tied in match wins, the player with the greatest frame difference will go through to the knockout rounds.
- If two or more players are tied in frame difference, then whoever has the greatest score difference, in the frames played by the tying players, will go through to the knockout rounds.
- If two or more players are tied in score difference, then the tournament organisers will randomly select who goes through to the knockout rounds.
3. Knockout Round Format
- Round One fixtures will be drawn at random with three byes. Matches will be the best of 3 frames.
- All other knockout matches will be the best of 5 frames.
- The group stage winners will be entered into Round One of the knockout rounds.
- The winner of a match will go through to the next knockout round.
- If both players of a match are tied, additional frames should be played with the first player to win a frame claiming the match.
4. Dates
- All matches must be organised by the players.
- Venues will be decided by the participants except for the finals, where no player shall have a “home advantage”. In the event that an agreement on venue cannot be reached, please contact the tournament organisers who will arrange one for you.
- Final date for entry is 16/12/19.
- Groups will be drawn 17/12/19 at the Golden Star.
- All group stage matches organised by 01/01/20 and to be played by 31/01/20. If you cannot contact a player by 01/01/20, please contact the tournament organisers who will decide what action to take on that player.
- Round One matches must be played by 24/02/20.
- Quarter Final matches must be played by 16/03/20.
- Semi Final matches must be played by 30/03/20.
- The Final match will be arranged by the organisers.
5. Prize Money
- The prize money is as follows:
- First place: £40
- Second place: £25
- Third place: £10
Singles Tournament Group Results
Group 2
Win
Diff
Ian Stamp 0 0
Phil Myhill 0 0
Dave Devlin 0 0
Group 3
Win
Diff
Mark Thomson 0 0
Graham Lovick 0 0
Martin Crisp 0 0
Group 4
Win
Diff
Dave Hillis 0 0
Simon Carpenter 0 0
Bob Dazzler 0 0
Group 5
Win
Diff
Fraser Brown 0 0
Richard Daniels 0 0
John Sappia 0 0
Group 6
Win
Diff
Karen Tomlinson 0 0
Adam Carpenter 0 0
Oli Fernandez 0 0
Group 7
Win
Diff
Donna Cousins 0 0
Darren James 0 0
Paul Goldsmith 0 0
Group 8
Win
Diff
Paul Lievens 0 0
Oscar Geddes 0 0
George Witty 0 0
Group 9
Win
Diff
Dave Edwards 0 0
Dave Brewer 0 0
Kev Breeze 0 0
Group 10
Win
Diff
Paul Gill 0 0
Daniel Daynes 0 0
Westly Barnes 0 0
Group 11
Win
Diff
James Broome 0 0
Mark Bedder 0 0
Andy Fidler 0 0
Group 12
Win
Diff
David Bowerbank 0 0
Nathan Hensley 0 0
Tim Ward 0 0
Group 13
Win
Diff
Andrew Tomlinson 0 0
Roy Dunford 0 0
Jon Sharpe 0 0
Singles Tournament Round 1 Fixtures
Round 1 Match 1
Win
Jon Sharpe
BYE
Round 1 Match 2
Win
Darren James 0
Simon Carpenter 0
Round 1 Match 3
Win
Graham Lovick 0
Andy Fidler 0
Round 1 Match 4
Win
BYE 0
Adam Carpenter 0
Round 1 Match 5
Win
BYE 0
Tim Ward 0
Round 1 Match 6
Win
John Sappia 0
Mick Sharpe 0
Round 1 Match 7
Win
Dave Edwards 0
Paul Gill 0
Round 1 Match 8
Win
Oscar Gerdes 0
Dave Devlin 0
Singles Tournament Quarter Finals Fixtures
Quarter Final 1
Win
John Sharpe 0
Simon Carpenter 0
Quarter Final 2
Win
Andy Fidler 0
Adam Carpenter 0
Quarter Final 3
Win
Tim Ward 0
John Sappia 0
Quarter Final 4
Win
Paul Gill 0
Oscar Gerdes 0
Singles Tournament Semi Finals Results
Semi Final 1
Win
Jon Sharpe 0
Andy Fidler 0
Semi Final 2
Win
Tim Ward 0
Paul Gill 0
Singles Tournament Final Match Results
Final
Win
Tim Ward 2nd place 0
Andy Fidler Winner 3
- First place: £40
- Second place: £25
- Third place: £10
Group 2 | Win | Diff |
---|---|---|
Ian Stamp | 0 | 0 |
Phil Myhill | 0 | 0 |
Dave Devlin | 0 | 0 |
Group 3 | Win | Diff |
---|---|---|
Mark Thomson | 0 | 0 |
Graham Lovick | 0 | 0 |
Martin Crisp | 0 | 0 |
Group 4 | Win | Diff |
---|---|---|
Dave Hillis | 0 | 0 |
Simon Carpenter | 0 | 0 |
Bob Dazzler | 0 | 0 |
Group 5 | Win | Diff |
---|---|---|
Fraser Brown | 0 | 0 |
Richard Daniels | 0 | 0 |
John Sappia | 0 | 0 |
Group 6 | Win | Diff |
---|---|---|
Karen Tomlinson | 0 | 0 |
Adam Carpenter | 0 | 0 |
Oli Fernandez | 0 | 0 |
Group 7 | Win | Diff |
---|---|---|
Donna Cousins | 0 | 0 |
Darren James | 0 | 0 |
Paul Goldsmith | 0 | 0 |
Group 8 | Win | Diff |
---|---|---|
Paul Lievens | 0 | 0 |
Oscar Geddes | 0 | 0 |
George Witty | 0 | 0 |
Group 9 | Win | Diff |
---|---|---|
Dave Edwards | 0 | 0 |
Dave Brewer | 0 | 0 |
Kev Breeze | 0 | 0 |
Group 10 | Win | Diff |
---|---|---|
Paul Gill | 0 | 0 |
Daniel Daynes | 0 | 0 |
Westly Barnes | 0 | 0 |
Group 11 | Win | Diff |
---|---|---|
James Broome | 0 | 0 |
Mark Bedder | 0 | 0 |
Andy Fidler | 0 | 0 |
Group 12 | Win | Diff |
---|---|---|
David Bowerbank | 0 | 0 |
Nathan Hensley | 0 | 0 |
Tim Ward | 0 | 0 |
Group 13 | Win | Diff |
---|---|---|
Andrew Tomlinson | 0 | 0 |
Roy Dunford | 0 | 0 |
Jon Sharpe | 0 | 0 |
Round 1 Match 1 | Win |
---|---|
Jon Sharpe | |
BYE |
Round 1 Match 2 | Win |
---|---|
Darren James | 0 |
Simon Carpenter | 0 |
Round 1 Match 3 | Win |
---|---|
Graham Lovick | 0 |
Andy Fidler | 0 |
Round 1 Match 4 | Win |
---|---|
BYE | 0 |
Adam Carpenter | 0 |
Round 1 Match 5 | Win |
---|---|
BYE | 0 |
Tim Ward | 0 |
Round 1 Match 6 | Win |
---|---|
John Sappia | 0 |
Mick Sharpe | 0 |
Round 1 Match 7 | Win |
---|---|
Dave Edwards | 0 |
Paul Gill | 0 |
Round 1 Match 8 | Win |
---|---|
Oscar Gerdes | 0 |
Dave Devlin | 0 |
Quarter Final 1 | Win |
---|---|
John Sharpe | 0 |
Simon Carpenter | 0 |
Quarter Final 2 | Win |
---|---|
Andy Fidler | 0 |
Adam Carpenter | 0 |
Quarter Final 3 | Win |
---|---|
Tim Ward | 0 |
John Sappia | 0 |
Quarter Final 4 | Win |
---|---|
Paul Gill | 0 |
Oscar Gerdes | 0 |
Semi Final 1 | Win |
---|---|
Jon Sharpe | 0 |
Andy Fidler | 0 |
Semi Final 2 | Win |
---|---|
Tim Ward | 0 |
Paul Gill | 0 |
Final | Win |
---|---|
Tim Ward 2nd place | 0 |
Andy Fidler Winner | 3 |